dodaj postać lista postaci wideo gra
 
idea aktualności regulamin zespół
13.07.2012

Marzyła o wolnej Warszawie

Najmłodsza poetka wojennej Warszawy żyła jedynie 16 lat. 13 lipca 1929 r. urodziła się Teresa Bogusławska. Zostawiła po sobie 66 wierszy.

Interesowała się poezją, grała na fortepianie, rysowała. Była harcerką biorącą udział w tzw. małym sabotażu. Rozklejała ulotki, wypisywała antyhitlerowskie hasła na murach wojennej stolicy.

23 lutego 1944 r. Teresa została przyłapana przez niemieckiego tajniaka na rozklejaniu sabotażowych ulotek w Alejach Jerozolimskich. Przesłuchiwana i torturowana przez Gestapo nie wydała nikogo. Dzięki staraniom matki wypuszczono ją, ale do zdrowia nie powróciła.

Po klęsce Powstania Warszawskiego chora i załamana wyjechała do szpitala dla psychicznie chorych w Tworkach. Później trafiła do Zakopanego. Zmarła 1 lutego 1945 r. Po wojnie w Londynie, dzięki staraniom jej ojca ukazał się tomik poezji "Mogiłom i cieniom. Poezje z teki pośmiertnej”.
 

13.07.2012

Kilka godzin Polski

Była to Operacja Ostra Brama. Niemcy mieli być wygnani z Wilna, Armia Krajowa miała wystąpić w roli gospodarza terenu wobec sowieckich wojsk. 13 lipca 1944 r. pod Krawczunami wileńska AK stoczyła ostatnią bitwę z cofającymi się Niemcami. Na Górze Zamkowej zawisła biało-czerwona flaga... Po kilku godzinach Sowieci zamienili ją na czerwony sztandar.

Autorem operacji zajęcia Wilna przez oddziały AK był ppłk. Aleksander Krzyżanowski ps. "Wilk". Kilka dni po wyparciu Niemców z miasta został aresztowany przez Sowietów. Oddziały AK rozlokowane wokół Puszczy Rudnickiej zostały otoczone przez wojska NKWD i rozbrojone. Tylko cześć żołnierzy zdołała zbiec.

Po aresztowaniu  "Wilk", przebywał między innymi w sowieckich więzieniach w Wilnie i Moskwie. Po próbach ucieczki ostatni raz aresztowany był przez UB. Przetrzymywany w więzieniu na Mokotowie zmarł na gruźlicę. Zwłoki “Wilka” zostały w tajemnicy pochowane na Powązkach.
 

13.07.2012

Zdobywca Tatr

Najbardziej przebojowy i efektywny wspinacz przełomu stuleci w Tatrach. Z wykształcenia prawnik, pracował w Wiedniu dla polskiego wywiadu. Za służbę Polsce zginął podczas niemieckie okupacji.
Karol Englisch urodził się 13 lipca 1881 r w Krakowie.
Chodząc ze spiskimi przewodnikami i z matką, Englisch dokonał pierwszych w ogóle wejść m.in. na tak wybitne czy trudne szczyty, jak Jaworowy (1897), Dzika Turnia, Mały Kołowy, Czarny Szczyt (1898), Jaworowe Turnie, Śnieżny Szczyt, Mały Jaworowy, Krzesany Róg (1902). Głośnym wydarzeniem w dziejach taternictwa było jego pierwsze wejście na uważany za niedostępny Ostry Szczyt (1902).

 

Po 1925 r. rozpoczął w Austrii pracę dla polskiego wywiadu.
Aresztowany w r. 1943 przez Niemców, w trakcie długiego procesu skazany został na śmierć. Zginął w dni ucieczki Niemców z Wiednia, podczas likwidacji 400 więźniów na dziedzińcu więzienia w Stein an der Donau.

 


 

13.07.2012

Śpiewająca panna z Wadowic

Barwa jej głosu, dykcja, jak też interpretacja, uznawane były za bezwzględną doskonałość. Dzięki niepospolitemu talentowi, wspartemu ogromną pracą, stała się jedną z najświetniejszych wykonawczyń wirtuozowskiej koloraturowej techniki. 12 lipca 1968 r. zmarła polska śpiewaczka operowa Ada Sari.
Urodziła się w Wadowicach. Prawdziwe nazwisko Jadwiga Szayer zmieniła na pseudonim artystyczny.
Ada Sari odnosiła triumfy w całej niemal Europie, a także za oceanem.
Występowała na scenach operowych świata, La Scala w Mediolanie czy Carnegie Hall w Nowym Jorku.
Śpiewała największe partie koloraturowe w kilku językach: polskim, francuskim, włoskim, czeskim, niemieckim i rosyjskim.
 

13.07.2012

Nieśmiały artysta z Drohobycza

Przyszedł na świat jako najmłodsze z trojga dzieci Jakuba Schulza, właściciela sklepu z materiałami tekstylnymi. Swoją autobiografię zapisał w formie groteskowo-fantastycznych cyklów opowiadań “Sklepy cynamonowe” i “Sanatorium pod klepsydrą”. 12 lipca 1892 w Drohobyczu urodził się Bruno Schultz. Przez większość życia pozostawał w rodzinnym mieście, gdzie zarabiał jako nauczyciel rysunku.

13.07.2012

Przepadli bez wieści

Był lipiec 1945 r. Wojska sowieckie otoczyły rejon Puszczy Augustowskiej. Przez ponad dwa tygodnie przeczesywały obszar, aresztując tysiące osób. Ok. 600 uprowadzono w nieznanym kierunku. Władze PRL nigdy oficjalnie nie potwierdziły tragedii augustowskiej. Negowano nawet sam fakt zaginięcia polskich obywateli.
Pacyfikacja ta była odpowiedzią na działalność Armii Krajowej Obywateli - powołanej w miejsce rozwiązanej w styczniu 1945 r. Armii Krajowej.
AKO ozbijała posterunki milicji, utrudniała funkcjonowanie urzędów gminnych. Dzięki niedawno dostarczonym dokumentom przez rosyjskie stowarzyszenie “Memoriał” wiadomo żołnierze NKWD w obławie Augustowskiej zamordowali blisko 600 osób za przynależność bądź współpracę z AKO. Wśród zamordowanych było ok. 30 kobiet w ciąży I kilkunastu niepełnoletnich.
 

13.07.2012

Czarna niedziela

11 lipca 1943 r. o świcie oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii zaatakowały około 100 wsi i polskich osiedli. Całe rodziny okrutnie mordowano, niszczono świadectwa polskiej kultury. Zgromadzeni na mszach wierni ginęli ze swoimi księżmi. Była to kulminacja czystki etnicznej jaką była "rzeź wołyńska".

GWIAZDY O SWOICH BOHATERACH