buduj linię życia
dodaj postać lista postaci wideo gra
 
idea aktualności regulamin zespół
Twoja ocena:
średnia ocena: 33%

Pokaż znajomym, że lubisz tę postać:

Podobne osoby:

Aniela Tułodziecka

działaczka społeczna
Aniela Tułodziecka

wybitna działaczka narodowo-katolicka w okresie niewoli, odznaczona w latach międzywojennych wieloma orderami. Cieszyła się ona uznaniem całego społeczeństwa, zwłaszcza poznańskiego. Ukończyła pensję Estkowskiej w Poznaniu, a następnie wraz ze swą siostrą Zofią Tułodziecką prowadziła salon mód przy dzisiejszych Al. Marcinkowskiego w Poznaniu.

 Aniela wypowiedziała walkę germanizacji i była jedną z najwybitniejszych bojowniczek o szkołę polską, o utrzymanie polskiego języka i tradycji narodowej w Wielkopolsce. W okresie tym następowała bowiem systematyczna germanizacja młodzieży przez szkołę pruską. Aby temu zaradzić, w 1894 roku powstało kobiece Stowarzyszenie "Warta", założone jako "Towarzystwo przyjaciół wzajemnego poznania się oraz opieki nad dziećmi" i pod tą nazwą kryjące właściwy cel, tj. organizowanie tajnego nauczania. Współorganizatorką tego towarzystwa, a od 1900 roku przez 27 lat przewodniczącą była Aniela Tułodziecka. Przedmiotem jej największej troski była nauka języka polskiego, na którą uczęszczało rocznie kilkaset dzieci. Prześladowania pruskie za nauczanie języka polskiego spowodowały powołanie do życia zakonspirowanej Sekcji Pedagogicznej "Warty". Za wpajanie ducha narodowego w 1913 r. była więziona w więzieniu pruskim. Jako delegatka "Warty" i innych towarzystw kobiecych brała udział w zjazdach kobiet polskich, w jubileuszach i pogrzebach wybitnych Polaków. W czasie I wojny światowej organizowała pomoc dla zniszczonych wojną ziem Królestwa i Małopolski. W Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919 brali udział liczni wychowankowie "Warty". Gdy skończyła się walka, przed polskimi dziećmi w Poznaniu stanęły otworem polskie, wolne szkoły. Wówczas to Aniela, schorowana i utrudzona usunęła się z życia publicznego.

Zmarła 11.10.1932 r. w Poznaniu. Za walkę o utrzymanie tradycji narodowej, zachowanie języka i ziemi ojczystej została odznaczona Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Polonia Restituta. Przy kościele Św. Wojciecha w Poznaniu znajduje się tablica pamiątkowa Anieli Tułodzieckiej. 

źródło: www.michalkiewicz.gulip.pl

Galeriadodaj zdjęcie/film
Ciekawostkidodaj ciekawostkę
Linkidodaj link

POPARCIE

GWIAZDY O SWOICH BOHATERACH