24.6.1838 

urodziny

 

1852 

Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie

W wieku trzynastu lat Jan Matejko został przyjęty do krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych.

 

1862 

"Stańczyk"

Malując jeden ze swoich najwybitniejszych obrazów Matejko miał zaledwie 24 lata.

 

28.9.1878 

"Bitwa pod Grunwaldem"

Pierwsza wystawa najsłynniejszego obrazu Matejki, nad którym artysta pracował ponad 5 lat.

 

1.11.1893 

śmierć

 
buduj linię życia
dodaj postać lista postaci wideo gra
 
idea aktualności regulamin zespół
Twoja ocena:
średnia ocena: 36%

Pokaż znajomym, że lubisz tę postać:

Podobne osoby:

Kazimierz III Wielki

Fryderyk Chopin

Stefan Banach

Maria Skłodowska-Curie

Joseph Conrad Korzeniowski

Władysław Anders

Jan Matejko

malarz
Jan Matejko

- malarz, pedagog, historyk. Żył w latach 1838-1893.

Jan Matejko był dziewiątym spośród jedenastu dzieci swoich rodziców, matka zmarła, gdy miał on 7 lat. Miał kłopoty ze wzrokiem i nienajlepiej się uczył, jednak jeszcze jako nastolatek rozpoczął studia w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie, pod kierunkiem Wojciecha Stattlera i Władysława Łuszczkiewicza. Estetyki i historii sztuki uczył go Józef Kramer, a szkicu i rysunku – Feliks Szynalewski. Jego profesorowie byli także działaczami Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie i zajmowali się dokumentowaniem – ołówkiem, węglem i piórem –zabytków krakowskich. To oni zaszczepili Janowi Matejce szacunek do polskiej tradycji i historii, a pierwszym obrazem historycznym był „Carowi Szujscy przed Zygmuntem III” namalowany w 1853 roku. W 1859 Jan Matejko zdobył stypendium w Monachium, gdzie zapoznał się z ówczesnymi najnowszymi tendencjami malarstwa europejskiego. Studiował również w Wiedniu ale powrócił do Krakowa, gdzie – mając niespełna 24 lata – namalował „Stańczyka”.

W 1863 roku jego dwaj bracia ruszyli do powstania, ze względów zdrowotnych Jan nie mógł jednak tego uczynić. Powstańców wspomagał natomiast finansowo i organizacyjnie. Stawał się coraz bardziej szanowanym i zamożnym człowiekiem, ożenił się z Teodorą Giebułowską. Była to jego wielka miłość jeszcze z lat dziecięcych (jej matka wychowywała Jana) i Teodora stałą się muzą swojego męża, często pozując mu do obrazów (jej rysy ma na przykład Anna Radziwiłłówna, czy królowa Bona). Niestety małżeństwo nie było zbyt udane, żona okazała się despotyczną i kłótliwą Megierą, skłóconą także z własną matką i swoimi dziećmi.

Tymczasem Jan Matejko został członkiem Towarzystwa Naukowego Krakowskiego i Académie des Beaux-Arts w Paryżu (oraz wielu akademii zagranicznych). W 1873 mianowano go dyrektorem Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie. Jeździł na wizyty zagraniczne po niemal całej Europie, był także w Turcji. Jego obrazy poprzedzone były wnikliwymi studiami historycznymi i zabytkoznawczymi. Współpracował z czasopismami „Kłosy”, „Łada”, „Tygodnik Ilustrowany”, w których zamieszczał rysunki zabytkowej architektury i rzeźby oraz portrety postaci historycznych. Stworzył album „Ubiory w Polsce” oraz cykl rysunków „Poczet królów i książąt polskich”, brał też udział w pracach konserwatorskich zabytków Krakowa. Jego uczniami byli Maurycy Gottlieb, Jacek Malczewski, Józef Mehoffer, Stanisław Wyspiański.

Jan Matejko zaprojektował jedno z największych dzieł polskiego malarstwa monumentalnego - polichromię w kościele Mariackim w Krakowie, malował także obrazy religijne, jednak tworzył głównie obrazy z dziejów ojczystych. Większość z nich to ogromnych rozmiarów kompozycje o wielkiej sile wyrazu, w których połączył realistyczną obserwację i precyzję szczegółów z dynamicznymi układami kompozycyjnymi. Jego najważniejsze dzieła to „Stańczyk”, „Kazanie Skargi”, „Rejtan” (zakupiony został przez cesarza Franciszka Józefa, obecnie w Zamku Królewskim w Warszawie), „Stefan Batory pod Pskowem”, „Bitwa pod Grunwaldem”, „Hołd pruski”, „Konstytucja 3 maja”.

[t]

 

Galeriadodaj zdjęcie/film
Ciekawostkidodaj ciekawostkę
Linkidodaj link

POPARCIE

GWIAZDY O SWOICH BOHATERACH