14.9.1947 

urodziny

 

1966 

Służba wojskowa

Jerzy Popiełuszko w czasie odbywania zasadniczej służby wojskowej.

 

1970 

Jerzy Popiełuszko w latach 70.

Portret księdza Jerzego Popiełuszki.

 

1972 

Święcenia kapłańskie

Święcenia kapłańskie z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego w archikatedrze św. Jana Chrzciciela.

 

1981 

Kapelan Solidarności

Ksiądz Jerzy Popiełuszko udziela Komunii podczas Mszy św. odprawianej w rocznicę strajków w 1980.

 

2.1981 

Stan wojenny

Ksiądz Jerzy Popiełuszko wśród strajkujących studentów Akademii Medycznej.

 

19.10.1984 

Śmierć

Sutanna w której został zamordowany, odzyskana przez kościół od MSW w 1988 r.

 

1985 

Grób księdza Jerzego

Przy grobie kapelana Solidarności wartę pełnili harcerze i ochotnicy.

 

28.9.1987 

Wizyta wiceprezydenta USA George'a Busha

Przy grobie ks. Jerzego Popiełuszki wartę honorową pełnią żołnierze USA.

 

10.6.2010 

Beatyfikacja

Masz św. beatyfikacyjna miała miejsce na placu Piłsudskiego w Warszawie.

 
buduj linię życia
dodaj postać lista postaci wideo gra
 
idea aktualności regulamin zespół
Twoja ocena:
średnia ocena: 42%

Pokaż znajomym, że lubisz tę postać:

Podobne osoby:

Ignacy Paderewski

Stefan Rowecki

Zbigniew Herbert

Stefan Wyszyński

Józef Piłsudski

Janusz Korczak

Jerzy Popiełuszko

kapelan Solidarności
Jerzy Popiełuszko

- ksiądz, kaznodzieja, duszpasterz ludzi pracy, beatyfikowany w 2010 roku. W 1972 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Od 1980 wikariusz parafii Św. Stanisława Kostki na Żoliborzu w Warszawie; duszpasterz warszawskiej służby zdrowia, zaangażowany w ruch obrony nienarodzonych. W sierpniu 1980 roku znalazł się wśród strajkujących robotników huty Warszawa. Jako kapelan NSZZ Solidarność, po wprowadzeniu stanu wojennego (1981) organizował pomoc dla internowanych i ich rodzin. Od 1982 roku przewodniczył w kościele Św. Stanisława Kostki comiesięcznym mszom św. za ojczyznę, gromadzącym uczestników z całego kraju. W 1983 roku zainicjował ogólnopolską pielgrzymkę ludzi pracy na Jasną Górę. W homiliach głosił chrześcijańskie zasady moralne w odniesieniu do współczesnego życia publicznego w Polsce, bronił prawa do życia w wolności i sprawiedliwości, protestował przeciw aktom bezprawia i przemocy. Popiełuszko stał się celem politycznych szykan i prowokacji ze strony władz PRL oraz oszczerstw w państwowych środkach przekazu. Został aresztowany pod fałszywymi zarzutami (1983), wielokrotnie przesłuchiwany, oskarżony o „nadużywanie wolności sumienia i wyznania” (1984). W nocy z 18 na 19 października 1984 roku porwany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa w Górsku k. Torunia i zamordowany. Zwłoki księdza zostały wrzucone do Wisły przy tamie we Włocławku. Jego grób przy kościele Św. Stanisława Kostki stał się miejscem kultu i celem pielgrzymek z Polski i zagranicy. Wydano zbiory kazań religijno-patriotycznych (do 1990 wydawane poza cenzurą): "Ku wolności wyswobodził nas Chrystus. Homilie, wywiady, słowo ostatnie" (1984, oprac. J. Wojnowski), "Homilie" (1984), "Cena miłości ojczyzny" (1984), "Kazania patriotyczne" (Paryż 1985), "Kazania" (1987), "Kazania ks. Jerzego Popiełuszki 1982-84" (1992, oprac. J. Sochoń). W lutym 1997 roku rozpoczął się proces beatyfikacyjnego księdza Jerzego. 6 czerwca 2010 roku w Warszawie został ogłoszony błogosławionym. W 2009 roku ksiądz Popiełuszko został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego.

Cytaty z kazań ks. Jerzego:

"Mamy wypowiadać prawdę, gdy inni milczą. Wyrażać miłość i szacunek, gdy inni sieją nienawiść. Zamilknąć, gdy inni mówią. Modlić się, gdy inni przeklinają. Pomóc, gdy inni nie chcą tego czynić. Przebaczyć, gdy inni nie potrafią. Cieszyć się życiem, gdy inni je lekceważą".

"Przemoc nie jest oznaką siły, lecz słabości".

"Zachować godność człowieka to pozostać wewnętrznie wolnym, nawet przy zewnętrznym zniewoleniu".

"Tylko słów kłamstwa musi być dużo, bo kłamstwo jest detaliczne i sklepikarskie, zmienia się jak towar na półkach, musi być ciągle nowe, musi mieć wiele sług, którzy wedle programu nauczą się go na dziś, na jutro, na miesiąc".

 

JAP

 

Galeriadodaj zdjęcie/film
Ciekawostkidodaj ciekawostkę
Linkidodaj link
GWIAZDY O SWOICH BOHATERACH