buduj linię życia
dodaj postać lista postaci wideo gra
 
idea aktualności regulamin zespół
Twoja ocena:
średnia ocena: 32%

Pokaż znajomym, że lubisz tę postać:

Podobne osoby:

Teresa Bogusławska

poetka harcerka
Teresa Bogusławska
Urodziła się 13 lipca 1929 roku w Warszawie jako córka Antoniego i Marii Bogusławskich. Podczas okupacji hitlerowskiej uczyła się na tajnych kompletach w warszawskim Gimnazjum im. Cecylii Plater-Zyberkówny. W 1941 roku wstąpiła do konspiracji - należała do 6. Warszawskiej Żeńskiej Drużyny Harcerskiej Szarych Szeregów. W lutym 1944 roku w czasie rozklejania ulotek w Alejach Jerozolimskich została złapana i aresztowana przez gestapo. Osadzono ją w więzieniu na Pawiaku i tam torturowano. Nie wydała nikogo. Zwolniono ją w marcu. Po pobycie w więzieniu ciężko zachorowała na gruźlicę. Wyjechała na leczenie do otwockiego sanatorium. Pod koniec lipca 1944 roku wróciła do Warszawy, aby wziąć udział w Powstaniu. Ze względu na swój stan zdrowia nie mogła walczyć. Szyła opaski, kompletowała apteczki, pomagała jak mogła. Po upadku Powstania bardzo chora wyjechała do Zakopanego. Tam 1 lutego 1945 roku zumarła. Pochowana została na Warszawskich Powązkach.
 
Wcześnie zaczęła pisać wiersze. Pierwsze zapiski datuje się już na rok 1941. Z tego okresu pochodzi cykl bajek: "Bajka o kłótni", "Bajka o prosiaku i krowie", "Bajka o chorym żółwiu i gadatliwej wiewiórce" oraz pierwszy dojrzały wiersz "Pieśń Żołnierska". W miarę trwania okupacji talent młodej poetki pogłębiał się. Z roku 1942 pochodzą m.in.: "Na Trzeciego Maja", "Noc idzie", "Niepewność", "Idzie piosenka", "Wędrowiec", "Łzy", "Powstaniec z 31 roku", "Marsz", "Dzwony". Rok 1943 przyniósł ogromne natężenie jej twórczości poetyckiej. Pisała bardzo dużo, cały wolny czas poświęcając poezji. Utwory z tego okresu dotyczą głównie tragedii Ojczyzny, a zwłaszcza Warszawy. Są to: "Pośród mogił jeno wiatr zawodzi...", "Warszawie", "Róże", "Warszawski Chrystus", "Echo Listopadowe", "Przedziwne tego roku opadają liście", "Ave", "17 X". Wydarzenia 1944 roku uniemożliwiały dalszą intensywną twórczość. Mimo to powstały: "Mogiłom i cieniom", "Matce", "List z drogi", Takieś mi jest odległe".
 
W zbiorze akt Teresy Bogusławskiej, oprócz rękopisów wierszy, znajdują się także inne bardzo ciekawe i unikalne materiały archiwalne poetki, m. in. jej akt urodzenia z 17października 1929 roku wystawiony przez proboszcza Parafii Świętego Jana Chrzciciela w Warszawie. Legitymacja szkolna z lat 1943/1944. Zwolnienie z więzienia na Dzielnej z 14 marca.1944 roku. Zaświadczenie z Zarządu Miejskiego w Pruszkowie z 20 grudnia 1944 roku. Fotografie z lat 1932-1938, a także szkaplerzyk i ryngraf ołowiany należące do poetki oraz opaski powstańcze uszyte przez młodą Tereskę. Zlekceważono i zapomniano twórczość tej niezwykłej dziewczyny. Jej wiersze doczekały się tylko kilku publikacji. Niektóre utwory drukowała także prasa polska na emigracji. Teresa Bogusławska pozostawiła w spuściźnie po sobie ponad 65 utworów literackich napisanych w przeciągu 4 lat - trudnych lat okupacji i Powstania Warszawskiego.
 
[jap]

Galeriadodaj zdjęcie/film
Ciekawostkidodaj ciekawostkę
Linkidodaj link
GWIAZDY O SWOICH BOHATERACH